crm (1)

CRM ( Müşteri İlişkileri Yönetimi), herhangi bir küçük işletme tarafından uygulanabilecek en değerli sistemlerden biridir. İşe alınan ve şirkete uzun dönemde önemli bir değere katması beklenen bir çalışan kadar önemli bir yapıdır.

Pek çok araştırma gösteriyor ki, CRM sistemleri işletme satışlarını %29’a kadar yükseltecek kadar fayda sağlayabilmektedir. Her sistem, işletmeye giren bilginin değerli olduğu kadar değerlidir. Fakat önemli olan işletme çalışanlarının tamamını bu sistemi kullanmaya ve gerçek zamanlı veri sağlamaya ikna edebilmektir.

blog-image-3-shutterstock

Peki bunu nasıl yapacaksınız?

 

  1. Basitleştirin : Pek çok şirketin yaptığı en büyük hatalardan biri çalışanlarının kullanamayacağı kadar karmaşık bir CRM sistemini şirkete birden bire entegre etmeye çalışmaktır. Çok sayıda bilgiyi izlemek durumunda kalan çalışanlar sistemi kullanamamak gibi bir problemle yüz yüze kalırlar. CRM sisteminin tek ihtiyacı olan ise : potansiyel müşteri bilgisi, en son ne zaman irtibata geçildiği ve ne konuşulduğu, tarih takibi ve hatırlatıcılar ve fırsatların maliyetini hesaplamak…
  2. Diğer şirket sistemleri ile entegre edilebilirliğini test edin : İşletmeye getirmeye hazırlandığınız sistemin, halihazırda kullandığınız sistemlerle uygun haşe getirilebilirdiğinden emin olun. Verinin tamamının CRM ile mevcut sistemler arasında içe ve dışa kolayca aktarılabilmesi bu geçiş sürecinde oldukça önemlidir.
  3. Tekrar tekrar eğitin : İşletme bünyesinde çalışan kişiler, CRM’e ne kadar hakim olurlarsa kendi paylarına düşen görevleri de o kadar iyi yerine getirebileceklerdir. Şirkette geçirdikleri saatler dışında akıllı telefon ve tabletlerinden de yararlanabileceklerini ve bunu nasıl yapacaklarını anlatın. Daha etkili ve verimli kullanabilmeleri adına çalışanlara alışma sürecinde ödüllendirme yoluna gidebilirsiniz.
  4. İşletmenin gerçekleştirdiği bir aktivite CRM sisteminde yoksa, öyle bir aktivite hiç olmamıştır : Her işletme geçmişinde gerçekleştirdiği işlemleri ve sahip olduğu değerleri saklayabilmek için CRM sistemi ile süreçlerini iyileştirmeye ihtiyaç duyar. CRM sistemleri her sektörde faaliyet gösteren işletme yapısına uyumlulaştırılabilir. Bu nedenle her ihtiyaca cevap verebilir.
  5. Raporlar : CRM ile toplanan veriden ihtiyaç olunan her an gerçek zamanlı olarak rapor alabilmek en önemli özelliklerden biridir. Örneğin; “Satış temsilcisi geçen hafta ne sattı?”, “En yüksek değerlere sahip satış fırsatları nelerdir?”, “Bu çeyrekteki satış hedefimiz ne olacak?”

No Comments so far.

Leave a Reply